Sončna elektrarna ima vsekakor veliko prednosti, ki so jih deležni vsi, ki se odločijo za ta način samooskrbe z električno energijo. Njeno delovanje pa je odvisno predvsem od obsevanja sonca.
Gre za to, da fotonapetostna tehnologija pretvarja sevanje sončne svetlobe v električno energijo. Zato morate imeti na strehi vašega objekta dovolj površine za namestitev sončnih celic, v katerih se zbira energija sonca.
Izberite sončno elektrarno, ki bo zadovoljila vašim potrebam
Po do sedaj znanih podatkih povprečno slovensko gospodinjstvo letno porabi okoli 3200 kWh električne energije, osnovna sončna elektrarna z nazivno močjo 1 kWh pa proizvede v Sloveniji dobrih 1000 kWh električne energije. To pomeni, da bi za letno pokrivanje potreb po elektriki potrebovali sončno elektrarno moči okoli 3 kWh.
Pri oskrbi električne energije s sončno elektrarno je potrebno upoštevati, da je proizvodnja močno odvisna od sončnega obsevanja. Zaradi tega vam sončna elektrarna še vedno ne bo nudila popolne neodvisni, saj tudi potrebe po njej skozi celo leto običajno nihajo. Toliko večji problem predstavljajo območja z malo sončnih dni, kjer pogosto ne moremo zadovoljiti vseh potreb po električni energiji.
S sončno elektrarno zmanjšate račun za električno energijo
Seveda pa je situacija tudi v tem primeru rešljiva. Ker deluje sončna elektrarna na podlagi tega, koliko elektrike proizvedete in koliko porabite, se v obdobjih, ko je proizvodnja večja, le ta vrača v javno omrežje. Ko pa je proizvodnja premajhna, boste elektriko pridobivali iz javnega omrežja. Bistveno je, da boste na koncu leta plačali le razliko med porabljeno in proizvedeno električno energijo.
Praksa kaže, da se kljub tovrstnim nihanjem pri proizvodnji električne energije, račun za električno energijo zmanjša kar za dve tretjini. Sicer predstavlja investicija velik finančni zalogaja, a če želite pri stroških za elektrik dodatno prihraniti, je zagotovo najboljša izbira sončna elektrarna.